Skip to content ↓

Staff

Louise Nichols

Executive Headteacher

Evelyn Deeney Associate Headteacher 

Ruth Mackintosh

Deputy Headteacher & Inclusion (SENCo)

Lucy Michael

Assistant Headteacher, Specialist Early Years teacher 

 (EYFS Lead & SLE) 

Sarah Betney Assistant Headteacher, Specialist Maths teacher, Spanish Lead (Maths Lead & SLE, LEAP MFL Lead)

Stan Colomb

 

Yr 6 class teacher (KS2 Lead,  LEAP Computing Lead & Social Media Lead)

Shenaz Begum

Yr 5 class teacher (LEAP Religious Education Lead)

Omi Bozdogan

Yr 4 class teacher 

Fay Wheatley

+

Victoria Goodhew

Yr 3 class teacher 

 

Additional class teacher 

Olivia Silver

Yr 2 class teacher, Specialist Arts teacher (LEAP Art Lead & SLE)

Molly Ward

Yr 1 class teacher 

Alice Lloyd

Reception class teacher

Ben de Sausmarez

Nursery class teacher (LEAP Music Lead)

Janne Cornish

Specialist English teacher (LEAP English Lead & SLE)

Maggie Freeman Class teacher/Interventions Specialist

Emma de Sausmarez

Communications and Community Liaison

Roderick Ryan

Academic Mentor, Teaching and Learning Associate & Breakfast club, Lead Cycle Instructor

Paul Taylor

Learning Mentor & Parent Liaison

Susan Merchant Nursery Officer

Ibrahim Dogan

TA  & deputy midday supervisor, Assistant Cycle Instructor

Hilda McWilliams

TA  & midday supervisor

Amanda Smith

TA  & senior midday supervisor

Francoise Nzanza Academic Mentor, TA, Spanish teacher  & midday supervisor,  Breakfast club
Faye Judge TA
Angela Prescod

TA

Julia Simon

Teaching and Learning Associate  & midday supervisor, Breakfast club

Ayse Kose TA & midday supervisor
Marcus Harris TA & midday supervisor

Swaleha Sobratty

TA 

Alex Bouchereau TA & midday supervisor, Breakfast club
Gabriel Bijlmakers TA & midday supervisor

Paula Anderson

Midday supervisor

Dorinia Harley

Dance Teacher

Aaron Tanice

Drumming Teacher

Aran Thomas Steel Pans Teacher

John Deady

Premises Manager

Cyrilene Malcom

LEAP Federation Business Manager

Kurian Zachariah IT Consultant

Michelle Miller

Debs Fitzpatrick

Senior Admin Officer

Admin Officer

Lidka D'Agostino

School Gardener
Nicole Pisani Executive Chef
Shernette Mecaley Lead Chef 

Helen Ogundipe

Ana Nascimento

 

Sous Chef

Kitchen Assistant

 

LEAP Cross School Staff

We have a number of staff who are subject leads or specialists and who work across all three of our LEAP schools (Kingsmead, Gayhurst and Mandeville) promoting excellence in their field:

LEAP Cross School Subject Leads

English Lead - Janne Cornish (K)

Religious Education Lead - Shenaz Begum (K)

History Lead- Katherine Turley (G)

Science Lead - Thomas Pleavin (G)

Design and Technology Lead - Ally Weston (G)

Music Lead - Ben de Sausmarez (K)

Computing Lead - Stan Colomb (K)

Health and PE Lead - Daniel Turner (M)

Art Lead - Olivia Silver (K)

Geography Lead - Danielle Hughes (M)

Spanish Lead - Sarah Betney (K)

 

LEAP Maths Leads: Meret Stokes (M), Sarah Betney (K)

LEAP EYFS Leads: Lucy Michael (K), Danielle Hughes (M), Rachael O’Sullivan (G)

LEAP PE Leads: Freddy Katanga (M), Sanchez Ming (K &G)

LEAP Initial Teacher Training Leads: Lisa Clarke (G), Lucy Michael (K)

 

Other staff working across the LEAP Federation

Louise Nichols – Executive Headteacher

Cyrilene Malcolm – LEAP Business Manager

Joanna Makaruk - LEAP HR

Michelle Smith – LEAP Finance Officer

Parveen Razzaque – LEAP Attainment & Attendance Data Manager

Meret Stokes - Curriculum Lead across LEAP Federation

Emma de Sausmarez – Communications and Community Liaison

Thomas Walker – Chef Educator at Hackney School of Food

Lidka D’Agostino – School Gardener & Garden Educator at Hackney School of Food

Dorinia Harley – Dance Teacher

Aaron Tanice – Drumming Teacher

Aran Thomas – Steel Pans Teacher

Mensah Hart – Keyboard and Guitar Teacher

Francoise Nzanza – Spanish Teacher